Skip to content
cropped logo no background e1665426074830

DayZspain Business and Finance

Research on Business and Finance

STOP EATING YOUR MONEY!

Posted on February 12, 2023 By
Finance

Follow me on Front to view my full investment portfolio:

So today i’m going to let you guys in on a little secret all right i’m gonna show you how i save over ten thousand dollars each year by cooking food at home now i know this sounds kind of silly to some of you but you can save so much money by cooking food at home and i don’t understand why so many people especially young people are wasting money every single day by

Buying fast food that is unhealthy and it’s also just like three or four times more expensive than what you would be paying if you just prepared food at home so i thought this would be a cool idea i’m gonna break down what i currently eat every single day versus what i used to eat when i worked a nine-to-five job didn’t have as much time to you know cook meals and

Whatnot and as a result i was spending a lot more money buying food outside of the house without a doubt i would say this is the single easiest way to save money every single month yes it is going to be a little bit more time consuming to prepare food at home but the savings is unbelievable i’ll show you guys how much money i am currently saving by eating all of

My food and meals at home now i just want to mention to you guys before i go through what i eat every single day i do crossfit six days a week i’m six foot one a lot of people can’t tell because the camera angle is weird here i had one person ask me once if i was like five foot six which was funny but i’m a six foot one guy and i exercise six days a week so i eat

A ton of food so you could probably get away with eating a lot less than this i eat almost 3,000 calories a day and still it’s it’s not very expensive at all so if you guys want to see what i’m eating for whatever reason if you’re curious about that then yeah you’re gonna find out what i eat it every day in this video but mostly guys i’m here to show you the cost

Difference between eating at home versus eating outside of the house so i’m just gonna run you guys through what i eat in an average day now so i make coffee at home and i do grind my own beans i use organic beans so that’s a little bit more expensive so that’s 75 cents per day i spend on coffee now if i were to use like folgers or maxwell house would be a lot

Less expensive but i’m a bit of a coffee snob so i will i will say that i also have a greek yogurt in the morning with some grape nut cereal in there and then i take three protein shakes a day the total cost on that is 309 and then the grape nuts it’s 16 cents per half a serving and eighty-seven cents per greek yogurt and then i eat half a rotisserie chicken every

Single day that cost me five bucks every two days or 250 a day and then i also have a bag of frozen peas for a dollar fifty cents for two bananas i eat two english muffins with peanut butter that’s going to be fifty cents plus 27 cents for that peanut butter and then another greek yogurt eighty-seven cents three eggs in the evening that cost me about 50 cents eggs

Are one of the best foods out there for you and they are dirt cheap and then i also cooked those in coconut oil which cost me 10 cents per serving and then i add another another serving of grape nuts in with that greek yogurt for 16 cents so that’s what i eat every single day yes it’s a lot of food but you know like i said i’m a very active person so i require a lot

More calories than most people would so what does that add up to each day i’m spending $12 and 77 cents on my food and i just glanced down at my sheet here and i realized i did forget to add one item to my food list here that is those lenny and larry’s cookies they’re like a like a cookie type thing for bodybuilders that are high in protein there’s no dairy or any

Of the really bad things with cookies that’s kind of like a sweet item that i eat to stop me from eating really bad stuff so i do eat one of those a day as well and that’s a dollar fifty per cookie or per day basically what i’m spending with that all factors into my total here of spending twelve dollars and seventy seven cents a day on everything that i consume

Now guys that is nothing that was like next to nothing compared to what i used to spend when i was working my job and eating every single meal out of the house alright so let’s go ahead and do the numbers on that so 1277 a day on food means that i spend about eighty nine dollars and thirty-nine cents a week for everything that i eat now remember guys there’s many

See also  omg get ready

People that will spend that in one meal with their girlfriend or with their significant other if they go out to eat you could easily drop 90 bucks on a meal depending on where you’re going so i eat for an entire week on the money some people are spending in one meal and then each month that cost me 383 10 just under 400 dollars is what i spend on all of my food

So now let’s compare it to what i used to spend on food when i worked my day job okay so i used to start my morning off with a very expensive cup of starbucks coffee it was usually a latte of some kind or ever gonna get a dunkin donuts latte and that would be three and then i would eat to breakfast sandwiches and that would run me seven bucks right there so breakfast

Alone that was ten dollars so in my meal for breakfast i spent almost as much as i spend on my entire day now for food lunch i would usually go to chipotle i’d buy a steak burrito you got to get that guacamole but as you know that guac is extra so that was ten eighty three those chips were buck twenty-five and a drink was two thirty six so my lunch was somewhere

Around it looks like about fifteen dollars for lunch is what i was spending which is about accurate i remember one of my first jobs i worked as an intern i made $14 per hour and i worked there over the summer and i can remember going to chipotle and i would buy the steak burrito with guac also get the chips and the drink and it would cost me like 15 bucks and one

Day i realized that i spend one hour of my day the the money i’m making one hour at lunch and i was like that’s crazy i’m spending basically 1/8 of my paycheck before taxes are even taken out at in lunch which is just insane to me to spend that much money one hour of your time of day is just going towards feeding yourself while being at that job that dude that just

Didn’t make any sense to me but yet i continued to do it it was one of the biggest mistakes i’ve made was just you know spending way too much money on food outside of the house so then for dinner i would usually hit subway that’s 884 for a footlong chips were a dollar fifty a drink was a dollar seventy eight and i also throughout the day somewhere would usually go

To stewart’s take a break and i would pick up a red bowl for 250 and some kind of snack which was about two dollars and fifty cents so that is what i used to eat every single day i would eat every single meal out of the house and as a result i would spend 4156 a day on food compared to a 1277 what i spend right now so each week that is to 90 92 or 1246 in 80 cents

A month guys i was spending almost 1250 a month on food that’s absolutely insane that’s more than most people spend on their mortgage yet i was spending this on food prepared food is one of the biggest wastes of money out there and most young people the ones that are doing this because they’re too lazy to cook at home or oh you know i don’t want to make breakfast

I don’t want to get out my frying pan and make an egg sandwich at home that’s gonna cost me less than a dollar i’ll just go to you know dunkin donuts and pay four times the amount for that it’s absolutely insane guys so now my savings on this is ten thousand five hundred eight and thirty five cents a year i’m literally saving over ten thousand dollars each year by

Eating food at home not only am i eating better food i’m eating healthier food and saving ten thousand dollars in the process if you guys are trying to save money one of the first places you can start is by looking at your grocery bill and your food expenses and trying to cook more meals at home it’s gonna be healthier it’s gonna save you guys a lot of money in the

Long run but anyways guys it was kind of shocking to me to see these numbers i’ve never really done them out myself but yeah i thought this would be an interesting lesson for you guys if you enjoyed this video please drop a like if you’re new to my channel please consider subscribing to be notified of any future uploads and as always i thank you for taking the time to watch this video

Transcribed from video
STOP EATING YOUR MONEY! By Ryan Scribner

Post navigation

❮ Previous Post: How much Money do I MAKE from Youtube? – How do Youtubers make money?
Next Post: Wisdom Teeth are 33125603312560 to Your Dentist | BeatTheBush ❯

You may also like

aurora cannabis tilray canopy gr
Finance
Aurora Cannabis, Tilray, Canopy Growth Corp, Green Growth Brands, Simon Property Group
October 16, 2022
coronavirus should we panic crun
Finance
Coronavirus: should we panic? | Crunched
January 29, 2023
tristar gold tsxvtsgotcqxtsgzf c
Finance
TriStar Gold (TSXV:TSG)(OTCQX:TSGZF) CEO Nick Appleyard – future drilling targets – RICH TV LIVE
November 7, 2022
bad samsung news good tesla news
Finance
Bad Samsung News & Good Tesla News
December 29, 2022

Recent Posts

  • No, Staying at Home is not Early Retirement
  • How to Dig Yourself Out of Poverty | BeatTheBush
  • How to Save TAX? 3 Legal Ways to Save TAX
  • Valeo Pharma CEO Steve Saviuk ( CSE: VPH) (OTCQB: VPHIF) (FSE: VP2 )
  • Coronavirus Outbreak 213 Dead 9600 Infected

Recent Comments

No comments to show.

Archives

  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022

Categories

  • Finance

Copyright © 2023 DayZspain Business and Finance.

Theme: Oceanly News Dark by ScriptsTown